Shtëpia Vertikale prej Xhami

Arkitekt : Atelier FCJZ
Vendodhja : Longteng Avenue, Shanhai, Kinë

52e66bcbe8e44e1f400001e6_vertical-glass-house-atelier-fcjz_site_aerial_reduced

Shtëpia është një version, sic e shpjegojnë dhe arkitektët, i rrotulluar 90-gradë i banesës tipike moderne prej xhami. Në fakt ajo që i mirëpret vizitorët në bregdetin e Shanghait është një ndërtesë katër katëshe prej betoni, pa dritare. Ku ka shkuar i gjithë xhami i premtuar?

52e66b1fe8e44e081d0001d7_vertical-glass-house-atelier-fcjz_from_boardwalk_reduced

Përgjigja është në brëndësi. Muret e jashtme të banesës të japin idenë e një bunkeri, por interieri është në të vërtetë i lehte dhe i mbushur me dritë. Arkitekti e arrin këtë nëpërmjet sensit invers të hapësirës. Aty ku një vizitor pret hapësira xhami për ta lidhur me ambjentin e jashtëm, shtëpia të jep një ndryshim në skenar : soleta 7 cm të trasha prej xhami komplet transparente, duke na dhënë një pamje tejpërtej të ndërtesës. Eksperienca e të parit mespërmes të gjitha hapësirave të shtëpisë, edhe ato më privatet është krejtësisht e re.Kjo ndërtesë është nga të paktat cudira arkitektonike që eksplorojnë në mënyrë radikale nocionon e hapësirës private dhe publike.

52e66b8fe8e44e1f400001e4_vertical-glass-house-atelier-fcjz_interior_living_reduced

52e66b20e8e44e1f400001e0_vertical-glass-house-atelier-fcjz_interior_bath_reduced

52e66bb4e8e44e081d0001dd_vertical-glass-house-atelier-fcjz_interior_wc_reduced

Ka një arsye pse meditimi kërkon që ti mbash sytë mbyllur. Duke mbyllur ambjentin e jashtëm, një person shpreson që shpërqëndrimet e botës do të zhduken për momentin , duke i lënë vënd qëtesisë dhe boshllëkut. Është gjithmonë mirë të dalësh nga jeta e përditshme, por cfarë ndodh me ato persona shtëpia e të cilëve i mbyll ato nga shoqëria?

52e66b64e8e44e081d0001d9_vertical-glass-house-atelier-fcjz_interior_living_2_reduced

Me Shtëpinë Vertikale të Xhamit arkitektët shpjegojnë që qëllimi i tyre ishte ti vendosnin banorët e shtëpisë – artist dhe arkitekt- në një gjëndje fikse meditimi. “Me mure të mbyllura dhe dysheme transparente,gjithashtu dhe tarracë e tillë, shtëpia hapet drejt qiellit dhe tokës, i pozicionon banorët në bërthamë duke krijuar një vënd meditimi.

52e66b8be8e44e081d0001db_vertical-glass-house-atelier-fcjz_interior_top_floor_reduced

52e66bd6e8e44e1f400001e7_vertical-glass-house-atelier-fcjz_site_plan

52e66bffe8e44e081d0001e0_vertical-glass-house-atelier-fcjz_water_color_1

52e66c05e8e44e1f400001ea_vertical-glass-house-atelier-fcjz_water_color_2

52e66c10e8e44e081d0001e1_vertical-glass-house-atelier-fcjz_water_color_3

Fotografi : Atelier FCJZ
Burimi : www.metropolismag.com

13 thoughts on “Shtëpia Vertikale prej Xhami

 1. try this out

  I simply want to say I am newbie to blogging and really savored this website. Most likely I’m likely to bookmark your site . You absolutely have very good articles and reviews. Thanks for sharing your webpage.

 2. 100 free plenty fish dating

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I will be sure to bookmark it and return to read more
  of your useful info. Thanks for the post. I will certainly
  return.

 3. Pof Australia

  hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up
  anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this website,
  as I experienced to reload the website lots of times previous to
  I could get it to load properly. I had been wondering if your web host
  is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading
  instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more
  of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »