Qendër Promovimi e Artit Kontemporan dhe Arkitekturës Shqiptare.

Pas një mungese të shkurtër jemi sërish pranë jush, duke sjellë një tjetër diplomë të një studenteje të fakultetit të Arkitekturës në Tiranë. Një projekt shumë ambicioz që deri diku sjellë një lloj polemike në nevojen e të paturit një qendër të tillë promovuese të Arkitekturës Shqiptare. A kemi një Arkitekturë kaq të pasur sa të krijoje nevojën e një projekti të tillë? Ndoshta na duhet pikërisht një projekt i tille për ta cuar më tej ekspozimin dhe interesin për arkitekturen shqiptare. Ose, ose ky është një nga ato projekte largpames që do jenë të domosdoshëm në një periudhe kohe më të shkurtër sesa mendojmë. Po ju lëmë ti gjeni vet përgjigje këtyre pyetjeve duke ndjekur projektin më poshtë.

P.S Projekti ka përsëri për udhehëqes Msc. Ark Elton Qepali. një nga arkitektët në rradhët e më të mirëve në vendin tonë. Shpresojë te mos ju kemi hapur punë me studentët e viteve në vijim profesor :p

 

Emri: Egreta
Mbiemri : Drenova
Statusi: Arkitekte
Në kohën e lirë… : I dedikohem shoqerisë ose leximit.
Pas 10 vitesh…: Ndërkohë që të tjerët punojnë për projektet e ideuara nga unë, unë jam duke eksploruar botën :p
Arkitekti i preferuar : Rem Koolhaas
Tema e projektit: Qendër Promovimi e Artit Kontemporan dhe Arkitekturës Shqiptare.
Vendodhja : Tiranë
Udhëheqës : Msc.Ark Elton Qepali

Disa fjalë mbi projektin :

Propozimi i temës konsiston në ndërtimin e një qëndre e cila do të shërbejë për të promovuar Artin Kontenmporane dhe Arkitekturën Shqiptare. Objekti ka në qëndër të zhvillimit të funksioneve të veta, lehtësimin e ndërlidhjes së artit, sidomos atij kontemporan. Nga vetë pozicionimi i objektit, kjo qëndër kërkon të plotesojë kontekstin e promovimit dhe ekspozimit. Nderlidhja që kërkohet të arrihet midis këtyre dy zërave të fuqishëm do të shihet e shpalosur si në volum ashtu dhe në funksionin e brendshëm. Ekzistenca e një qëndre të tillë në qytetin tonë mungon, dhe realizimi i këtij objekti do të ishte një vlerë e shtuar e jetës kulturore dhe artistike por gjithashtu dhe asaj shoqerore dhe profesionale.

 

poster 1.1 poster 1.2 poster 1.3 poster 1.4 poster 2.1 poster 2.2 poster 2.3 

 

 

 

23 thoughts on “Qendër Promovimi e Artit Kontemporan dhe Arkitekturës Shqiptare.

 1. seo

  Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword….wait there’s even more Now what if i told you there was a simple WordPress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That’s right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin

 2. Katja

  Unquestionably believe that which you stated. Your ffavorite reason appeared to be on the web the simplest thging to be
  aware of. I say to you, I certainly get annoyed while
  people consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having sidde effect , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 3. Dental Office

  Admiring the persistence you put into your website and detailed
  information you offer. It’s great to come across
  a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material.
  Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m adding
  your RSS feeds to my Google account.

 4. Rochelle

  Generally I do not learn article on blogs, however I
  would like to say that this write-up very pressured me to check out
  and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you,
  quite nice article.

 5. Helen

  You’re so interesting! I don’t think I’ve read anything like that before.
  So wonderful to discover another person with some genuine thoughts on this issue.
  Seriously.. thank you for starting this up. This site
  is one thing that’s needed on the web, someone with some originality!

 6. Cornelius

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further post thanks once again.

 7. Karl

  Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just
  wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me mad so any support is
  very much appreciated.

 8. Angelo

  Hello everyone, it’s my first pay a visit at this web
  page, and piece of writing is truly fruitful designed for me, keep up posting
  these types of articles or reviews.

 9. article directories

  Exceptional post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Thanks!

 10. Arlen

  Very rapidly this web site will be famous among all blog
  users, due to it’s nice content

 11. baddent8536.wordpress.com

  It’s amazing to go to see this web page and reading the views of all colleagues regarding this paragraph, while I am
  also keen of getting know-how.

 12. outstanding website

  Marvelous, what a weblog it is! This webpage provides useful information to us, keep it
  up.

 13. Maybelle

  Hi there, I discovered your site by way of Google while looking for a comparable subject, your site came up, it appears to be
  like good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just become aware of your blog thru Google, and located that it is truly
  informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll appreciate in case you continue this in future.
  Many folks will probably be benefited out of your writing.

  Cheers!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »