“Pasqyrë moj Pasqyrë…”

Sa herë që mobilojmë një shtëpi dhe mendojmë për pasqyrën na vjen ndërmënd pozicioni standart në tualet ose në dhomën e gjumit ( mundësisht brënda dollapit të rrobave). Ne jemi këtu për t’iu thënë që pasqyra nuk ka pse të bëhet “shoqe e ngushtë” vetëm më tualetin, por ka mënyra të tjera për t’i përdorur. Ato krijojnë iluzionin e një hapësire më të madhe (mbajeni vath në vesh këtë), aty ku kemi pak m2.

1.Në hapësirën e ndejtjes
1
Nuk e keni vendosur akoma se si do e mbushni atë faqen bosh në dhomë? Hiqni dorë nga pikturat standarte dhe vendosni një pasqyrë.

2.Dekoracion në sintoni me kornizat
gallery-accent-mirror
“Muret Galeri” janë të mbushura me fotografi, korniza me tekstura të ndryshme. Një pasqyrë e vogël midis tyre do krijontë një atmosferë tjetër.

3.Mbi lavaman
Hang-a-mirror-above-the-backsplash
Le ta pranojmë që larja e pjatave nuk është puna jonë e preferuar, sidomos kur përpara vetes kemi murë. Për këtë arsye vendosja e një pasqyre na lejon ta lehtësojmë këtë dhimbje 😛

4.Në tualet
ornate-mirrors
Mos qëndroni asnjëherë tek pasqyra standarte, kur mund të zgjidhnji një vepër arti , si kjo me sipër, për tualetin tuaj.

5.Në lartësi
high-mirrors
Dhomat e larta ndonjehërë na frikësojnë. Vendosja e një pasqyre në lartësi që pasqyron tavanin, na e ngroh dhe zvogelon me shumë ambjentin.

6.Në kuzhinë
backsplash-mirror
Sa e sa herë kemi thëne : “Dua ti bej një ndryshim kuzhinës, por nuk dua të shpenzoj shume!”. Zgjidhjen e keni përpara syve. Hiqni pllakat dhe vendosni nje pasqyrë në të gjithë gjatësinë.

7.Muri Pasqyrë
gallery-mirrors
Kush tha që “Muret Galeri” janë vetëm për foto? Jo për ne! Fillo koleksiono të gjithë pasqyrat e vogla që mund te gjesh dhe krijo një galeri pasqyrash.

8.Mobilja Pasqyrë
mirrored-furniture
Trendy më i ri i kohëve të fundit është vendosja e pasqyrës si mobilje. Mund t’iu duket e cuditëshme, por ju premtojmë që do ketë shumë impakt.

9.Oborri i Pasqyrave
backyard-mirror
Nëse keni një kënd tuajin të preferuar në oborr, vendosni aty një pasqyrë ose disa të varura në pemë. Do të krijojë iluzionin e disa hapësirave.

10.Kompozimi DIY
diy-budget-mirror
Ndoshta e keni kaluar buxhetin për rregullimin e apartamentit tuaj dhe nuk harxhoni dot me pasqyra të mëdha. Ne ju propozojmë të blini disa të vogla dhe ti kompozoni bashkë.

Burimi: www.homedit.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »