Fasadat e Markus Brunetti!

Njihuni me fasadat e mrekullueshme të Markus Brunetti. Në fakt fasadat janë të tjeter kujt por ishte fotografi Markus Brunetti që pati iden briliante të ndërmerrte një udhëtim në Europë, që më pas rezultoi të ishte një udhëtim  plot 10 vjet.

Në pamje të parë duket si një punë e thjeshtë, por në fakt u deshen plot 10 vjet dhe me miliona foto të shkrepura, në copëza, duke patur parasysh të ishin në të njejtat kushte atmosferike dhe ndricimi. Më pas fotografi sëbashku me partneren e tij, merrnin këto foto dhe i bashkonin si një puzzle i vërtet.

Në këto 10 vjet, fotografi arriti të përfundonte vetëm 42 punime, të cilat më pas u ekspozuan në New York.

Duhet një durim shumë i madh kur ke të bësh me objektet fetare. Pjesa më e madhe e arkitekteve të tyre madje nuk kanë arritur të jenë gjallë në kohën që kisha, katedralja e tyre ka përfunduar.

Brunetti premton të vijë sërish me fasada të reja të xhamive, sinagogave (objektet fetare te hebrejve) dhe tempujve të ndryshëm, jo vetëm në Europe po në të gjithë botën.Ndërkohë ju ftojmë të shihni këto kryevepra në fotot më poshtë.

 

01_DSundberg_Yossi_Markus-Brunetti_Install_07_MB

Pamje nga ekspozita ne Yossi Milo Gallery – New York,Usa

markus-brunetti-facades-yossi-milo-gallery-designboom-031

Salisbury, cathedral, 2014–2015

 

markus-brunetti-facades-yossi-milo-gallery-designboom-011

Sobra do dos monxes, Monasterio de Santa María, 2013–2014

markus-brunetti-facades-yossi-milo-gallery-designboom-06

Dresden, Frauenkirche, 2007–2014

markus-brunetti-facades-yossi-milo-gallery-designboom-01

Ancona, Basilica Cattedrale di San Ciriaco, 2014

markus-brunetti-facades-yossi-milo-gallery-designboom-021Ssiracusa, Duomo Santa Maria delle Colonne, 2008–2014

markus-brunetti-facades-yossi-milo-01Piazzola sul Brenta, Duomo, Italy, 2013–15, Markus Brunettimarkus-brunetti-facades-yossi-milo-02Orvieto, Duomo di Santa Maria Assunta, Italy, 2006–14.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-03
Laon, Cathédrale Notre-Dame, France, 2013–15.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-04
Laon, Cathédrale Notre-Dame, France, 2013–15.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-05
Ancona, Basilica Cattedrale di San Ciriaco, Italy, 2014.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-06
Köln, Hohe Domkirche St. Petrus, Germany, 2008–14.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-07
Angoulème, Cathédrale Saint-Pierre, France, 2013–14.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-08
L’Aquila, Basilica di Santa Maria di Collemaggio, Italy, 2014.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-09
Coimbra, Sé Velha, Portugal, 2013–15.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-10
Salisbury, Cathedral, United Kingdom, 2014–15.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-11
Magdeburg, Dom St. Mauritius und Katharina, Germany, 2011–15.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-12
Pisa, Duomo di Santa Maria Assunta, Italy, 2008–14.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-13
Roma, Basilica San Giovanni in Laterano, Italy, 2012–14.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-14
Conques, Abbatiale Sainte-Foy, Italy, 2012–14.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-15
Reims, Cathédrale Notre-Dame, France, 2013–14.

markus-brunetti-facades-yossi-milo-16
Cortegaça, Paróquia de Santa Marinha, Portugal, 2013–14.

 

 

Burimi: http://www.architecturaldigest.com/

Image © Markus Brunetti / Courtesy Yossi Milo Gallery, New York

5 thoughts on “Fasadat e Markus Brunetti!

  1. life insurance lawyer

    I think this is among the most important information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers

  2. Toby Urbany

    Really good blog post.Thanks for authoring this unique informative posting and informative all of us with the views.I really hope you are going to continue to keep this good work in future as well.

  3. gmail login

    Hello! My name is Lizzie Broomfield and I live in Moline,IL. I have read your blog post about Fasadat e Markus Brunetti! | 00-A New Architecture Code and I want to say that I am quite impressed with your professionalism on the subject!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »